Image Image Image Image Image Image Image Image Image

2013

Sjömarksloppet 2013

Herrar 10 km
Plac/Startnr/Namn/Klubb/Tid/Diff
1 1 ANDERSSON Jakob IK Ymer, Borås 35:02 0
2 8 BENGTSSON Anton Stenungsunds friidrott 35:09 7
3 110 WRANE Kalle IK Ymer 36:29 1:27
4 94 SVENSSON Anders SOK Knallen 37:44 2:42
5 37 JOSEFSSON Martin Gifter mig 1 juni 39:14 4:12
6 81 VEJEDAL Christian Göteborg 39:14 4:12
7 74 STENSTRÖM Olov Ericsson IK 39:16 4:14
8 27 GUNNERVALD Kim Tranemo IF Skidklubb 39:21 4:19
9 103 FORSMAN Johan IK Ymer 39:30 4:28
10 55 NYGREN Linus Ulricehamns FK 40:15 5:13
11 26 GRÄNDBORN Pontus Arås 40:16 5:14
12 79 TOSSAVAINEN Jimmy SOK Knallen 40:43 5:41
13 102 LARSSON Kristoffer Sjömarken 41:40 6:38
14 61 PERSSON Petter Borås SK 41:41 6:39
15 31 IVARSSON Niklas Spotify 41:51 6:49
16 59 OLSSON Anders SOK Knallen 41:53 6:51
17 50 MALM Gustav Geneve Marathon club 42:09 7:07
18 12 BIDEMYR Per OITP 42:16 7:14
19 6 AXELSSON Viktor Borås SK 42:37 7:35
20 66 ROSENGREN Fredrik IFK Kiruna 43:16 8:14
21 90 ÖLANDER Mikael Team Gäddhäng 43:19 8:17
22 2 ANDERSSON Jan Sjömarken 43:27 8:25
23 101 NILSSON Per Nittorps IK 43:49 8:47
24 34 JOHANSSON Ulf Stenungsunds friidrott 43:51 8:49
25 77 SVENSSON Joakim Sjömarken 44:05 9:03
26 82 VERNHOLT Niklas Borås SK 44:21 9:19
27 15 CLAESSON Per Sjömarken 44:23 9:21
28 20 FORS Johnny Sjömarken 45:11 10:09
29 105 NORÉN Fredrik Tranemo Storband 45:20 10:18
30 43 KURKINEN Kimmo Borås Tidning 45:30 10:28
31 85 WING Anders Bröms curling 45:48 10:46
32 106 OLOFSSON Johan Aoptik 45:48 10:46
33 99 TORSSON Kristian 46:04 11:02
34 28 HELL Peter Borås 46:10 11:08
35 60 PERSSON Håkan Borås Tidning 46:16 11:14
36 70 SCHÄRING Pierre CGM 46:20 11:18
37 52 NERO Fredrik Ellos IF 46:27 11:25
38 30 HJALMARSSON Lennart SOK Knallen 46:30 11:28
39 95 YDREBORG Johannes Sjömarken 46:54 11:52
40 53 NEUMANN Jesper OITP 47:06 12:04
41 25 GRIMBORG Jan-Åke SOK Knallen 47:11 12:09
42 3 ANDERSSON Marcus Mölndal 47:15 12:13
43 93 LANGELOTZ Michael SOK Knallen 47:58 12:56
44 80 UHLMAN Daniel Borås 48:01 12:59
45 21 FORS Morgan Dalsjöfors runners 48:07 13:05
46 87 ZETTERBERG Joakim Sjömarken 48:08 13:06
47 65 REHNBERG Mattias Borås 48:08 13:06
48 68 SCHREWELIUS Stefan Fristads Goif 48:20 13:18
49 49 MALM Fredrik Geneve Marathonclub 49:06 14:04
50 14 CARLSSON Göran SOK Knallen 49:06 14:04
51 100 NILSSON Stefan Nittorps IK 49:08 14:06
52 47 LORENTZON Felix Sjömarken 49:13 14:11
53 92 EKDAHL Klas estella.se 49:20 14:18
54 51 MÄKELÄ Mats Sjömarken 49:52 14:50
55 23 FRANKLIN Måns Räddningstjänsten Storgöteborg 50:04 15:02
56 32 IVARSSON Gustav Sjömarkens IF 50:07 15:05
57 4 ANDERSSON Björn Bording 50:10 15:08
58 111 OTTOSSON Fredrik Viskan 50:49 15:47
59 46 LINDSTRÖM Paul PCL Data AB 50:50 15:48
60 40 KALLIN Fredrik Borås 50:54 15:52
61 44 KÖHLER Göran CGM 51:05 16:03
62 41 KOCHAN Patrik Ericsson IK 51:12 16:10
63 10 BERGGREN Martin Sjömarken 51:16 16:14
64 62 PETTERSSON Patrik hultafors 51:28 16:26
65 107 PETTERSSON Lennart Nossebro 51:43 16:41
66 67 SAHLIN Alexander CGM 52:05 17:03
67 17 DALMYR Mats Borås 52:09 17:07
68 98 BLOMDAHL Jonas SK 70 Triathlon 52:12 17:10
69 22 FORSBERG Peter Landvetter 52:56 17:54
70 16 CLARK Bruce CGM 52:58 17:56
71 83 VERNHOLT Gustav Borås SK 53:24 18:22
72 19 ESKILSSON Joakim Sjömarken 53:25 18:23
73 7 AXELSSON William CGM 53:26 18:24
74 97 TROBBIANI Franco 53:33 18:31
75 48 MAGNUSSON Tobias Vrökskålens Vergnügengesellschaft 54:43 19:41
76 45 LINDBRATT Kristoffer SOK Knallen 55:30 20:28
77 91 MARTINSSON Erik Borås 55:53 20:51
78 88 ÅBERG Mikael Borås 56:54 21:52
79 69 SCHÄRING Hampus CGM 56:55 21:53
80 24 FREJD Oliver Sjömarkens IF 57:59 22:57
81 64 QVIST Linus Sjömarkens IF 57:59 22:57
82 11 BERGKVIST Mattias ATEA IFF 58:06 23:04
83 73 SMALSTRÖM KHATTAB Mikael Rävlanda 1:01:07 26:05
84 36 JONSON Joakim ATEA IFF 1:09:10 34:08
85 42 KOCHAN Marcus Olsfors 1:09:32 34:30
86 35 JOHANSSON Frank CGM 1:13:38 38:36
87 76 SUND Ludvig CGM 1:23:15 48:13
88 72 SKÖNNEGÅRD Pierre CGM 1:32:40 57:38
89 78 SÖRQVIST Joakim CGM 1:45:20 1:10:18
90 75 STENVALL Anders CGM 1:45:21 1:10:19

Damer 10 km
Plac/Startnr/Namn/Klubb/Tid/Diff
1 211 JOHANSSON Annelie SOK Knallen 37:51 0
2 204 DINIS Erika Hälle IF 39:34 1:43
3 206 HALLBERG Anna Ullevi FK 42:48 4:57
4 104 KYYRÖNEN Anne SOK Knallen 47:02 9:11
5 201 ANDERSSON Rebecka Hestra IF 48:03 10:12
6 225 PERNVALL Catharina Borås 49:17 11:26
7 228 SMALSTRÖM Linnea Rävlanda 49:25 11:34
8 230 SVENSSON Jessica 50:36 12:45
9 222 MODIN Sofie Team Gäddhäng 50:59 13:08
10 109 JARESSON Kristin Ulricehamn 51:23 13:32
11 216 KOSKI ENGHÄGER Hanna Borås 53:13 15:22
12 231 WETTERHOLM Petra Sjömarken 56:04 18:13
13 214 KARLSSON My Sandared 56:15 18:24
14 108 HELLQVIST Helena Ulricehamn 58:06 20:15
15 218 MAGNUSSON Inger Sjömarken 58:22 20:31
16 223 MORDENFELD Frida Sandared 58:34 20:43
17 203 ARVIDSSON Birgitta Sandhult 59:40 21:49
18 205 EDVINSSON Sofia Borås 59:42 21:51
19 219 MARKERT Evelina FRISTAD 1:00:30 22:39
20 227 SCHÄRING Faitha CGM 1:00:30 22:39
21 215 KOCHAN Jennifer Göteborg 1:00:47 22:56
22 207 ERICSON Linda Sjömarken 1:01:29 23:38
23 96 GUSTAFSSON Therese Sjömarken 1:01:34 23:43
24 220 MARKERT Linnea Borås 1:05:15 27:24
25 224 NILSSON Malin 1:05:24 27:33
26 217 LÖFSTRÖM Jessica Sjömarken 1:05:30 27:39
27 213 JONSON Mia Sjömarken 1:10:38 32:47
28 221 MATTINEN Anna Borås 1:11:27 33:36
29 229 SVANTESSON Åsa CGM 1:45:21 1:07:30

P 7-9 (2 km)
Plac/Startnr/Namn/Klubb/Tid/Diff
1 324 MÜLLER Alexander Sjömarkens IF 9:02 0
2 322 INGEMARSSON Filip Sjömarken 9:09 7
3 321 HOLMGREN Wilhelm Sjömarkens IF 9:14 12
4 326 IVARSSON Viktor Sjömarkens IF 9:47 45
5 332 GUNNERGÅRD ORTAN Elijas Sjömarkens IF 10:37 1:35
6 327 ENGELBREKTSSON Viggo Sandared 11:10 2:08
7 331 KÅPE Anton Sjömarken 11:25 2:23
8 342 HOLMGREN Ludwig Sjömarkens IF 11:58 2:56
9 337 TORESÄTER Emil Sjömarken 13:33 4:31
10 323 KHATTAB Leo Rävlanda 14:59 5:57
11 336 CONRADSSON Charlie Sjömarken 16:15 7:13
12 330 KÅPE Oskar Sjömarken 17:44 8:42

F 7-9 (2 km)
Plac/Startnr/Namn/Klubb/Tid/Diff
1 319 OLSSON Rebecka Dalsjöfors GOIF 11:12 0
2 320 SVENSSON Tindra Sjömarken 11:21 9
3 329 OLOFSSON Agnes Sjömarken 13:43 2:31
4 341 KHATTAB Anni Rävlanda 17:12 6:00

P 10-12 (2 km)
Plac/Startnr/Namn/Klubb/Tid/Diff
1 314 QVIST Oscar Sjömarkens IF 7:32 0
2 338 BOHLIN Hugo Sjömarkens IF 7:55 23
3 317 WETTERQVIST Pontus Sjömarkens IF 7:56 24
4 313 IVARSSON Filip Sjömarkens IF 8:12 40
5 312 INGEMARSSON Erik Sjömarken 8:41 1:09
6 315 QVIST William Sjömarkens IF 8:46 1:14
7 311 INGEMARSSON Joel Hestra IF 8:50 1:18
8 309 ADQVIST Colin Sjömarkens IF 9:02 1:30
9 310 FALCK Charlie Sjömarkens IF P-01 9:23 1:51
10 316 SÖDERBERG Jonathan SIF Sjömarken 9:41 2:09
11 328 ENGELBREKTSSON Elliot Sandared 9:41 2:09
12 325 ENQVIST Victor Sjömarkens IF 10:39 3:07
13 334 FORS Anton 10:46 3:14
14 335 CLAESSON Albin Sjömarken 10:49 3:17

F 10-12 (2 km)
Plac/Startnr/Namn/Klubb/Tid/Diff
1 301 CLAESSON Susette IFK Örby 7:48 0
2 305 LAHODE Emilia IK Ymer 8:18 30
3 302 CLAESSON Samantha IFK Örby 8:20 32
4 343 GERHARDSSON Filippa Sjömarkens IF 8:21 33
5 307 SKJELSETH Alva Sandared 8:58 1:10
6 339 HÖGFELDT Maja Borås SK 9:00 1:12
7 333 ANDERSSON Hedda Sjömarkens IF 9:42 1:54
8 306 OLSSON Emma Dalsjöfors GOIF 10:02 2:14
9 303 GUSTAFSSON Josefin Sjömarkens IF 11:36 3:48
10 308 WETTERQVIST Filippa Sjömarkens IF 11:51 4:03
11 340 HOLTSTRAND Wilma Sjömarkens IF 11:58 4:10